Slovníček
Připravili jsme si pro Vás pár pojmů, které často používáme na webu a kterým se převážně věnujeme. Sepsali jsme jejich charakteristiky a v některých případech i nějaké doplňující informace.
Dyslexie
Tzv. specifická porucha učení, je vrozená, pramení z odlišného uspořádání a fungování některých center v centrální nervové soustavě. Způsobuje obtíže ve čtenářském projevu, a to navzdory kvalitní výuce, domácímu nácviku a přiměřeným (někdy i nadprůměrným) rozumovým schopnostem. Říká se, že lidé s dyslexií jsou ti, kteří se učí jinak.
ADHD
Porucha pozornosti s hyperaktivitou nebo bez hyperaktivity. Jde o tzv. neurovývojové obtíže, jsou vrozené, pramení z oslabeného fungování centrální nervové soustavy. Lidé s ADHD mají potíže zaměřit pozornost na to, čemu se právě mají věnovat, snadno je vše vyruší, odkloní soustředění. Stejně tak se jim nedaří delší dobu vydržet a soustředit se na práci. Je-li přítomna i hyperaktivita, projevuje se u nich neklid, nadměrná potřeba pohybu, často i impulzivita a zbrklost.
Dyskalkulie
Specifická porucha učení, která má negativní dopad na početní dovednosti. Je oslabená představa čísla, objevují se obtíže s představou číselné řady, nedaří se základní počty, což se odráží i v dovednostech, jako je určování času nebo manipulace s penězi. Paradoxně komplexní logické úvahy takovým lidem nemusí činit sebemenší obtíže.
Zraková percepce
Schopnost rozlišovat podobně vyhlížející symboly a znaky, umět identifikovat důležité detaily, uvědomit si, co je hlavní obrazec a co je pozadí, dovednost analyzovat obrazce na části. Stejně jako u sluchové percepce toto nesouvisí bezprostředně se smyslovým vnímáním, ale se zpracováním viděných informací na tzv. kognitivní úrovni.
Sluchová percepce
Schopnost uvědomit si odlišnost podobně znějících hlásek a slov, případně dalších zvuků, identifikovat hlásky ve slovech, uvědomit si, jak se hlásky ve slovech mění, a tak se mění i tvary slov. Jde o schopnost zpracování slyšeného, nesouvisí se sluchem jako smyslem. V současné době se častěji hovoří o fonematickém povědomí, když máme na mysli identifikaci hlásek a práci s nimi.
Diagnostika
V našem případě jde o psychologické nebo speciálně pedagogické vyšetření výukových obtíží. Vždy nás zajímají i zdroje potíží i silné stránky našich klientů. Diagnostika je důležitý podklad pro stanovení vhodné podpory klientů. Je východisko pro další práci. Stanovení diagnózy samo o sobě příliš nepomůže.