Hravé cviky pro špuntíky - rozhovor s autorkou a naší lektorkou

23. ledna 2024

Stále se snažíme sledovat trendy a nacházet nové podněty pro práci (nejen) s našimi klienty. A tak jsme se potkali i s Janou Javůrkovou – pohybovou nadšenkyní, jak o sobě sama říká, ale také instruktorkou zdravotní tělesné výchovy a spoluautorkou sady cviků nazvané Hravé cviky pro špuntíky. Materiál nás nadchnul, hned jsme si uměli představit jeho využití s dětmi ve školce, na začátku povinné školní docházky, doma, při výuce i při terapiích v DYS-centru či jinde. Slovo dalo slovo a Jana připravila v DYS-centru kurz pro zájemce o její Hravé cviky (12. března). Ale kdo si troufne, může si sadu karet také koupit v našem e-shopu a do prozkoumávání cviků se pustit na vlastní pěst.

Kde se vzaly „Hravé cviky pro špuntíky“? 

Nápad vznikl díky mé známé učitelce z MŠ. Oslovila mě s prosbou, jestli bych dala do kupy pohybový soubor, který bude mít přínos pro děti i vyučující. Požadavek byl, aby to bylo snadno použitelné a poutavé pro všechny zúčastněné. K projektu jsem přizvala i kolegyni Evu Kindermannovou a společně jsme vytvořily krásný, hravý a funkční koncept. 

 

Ráda se věnujeme předávání zkušeností z Hravých cviků pedagogům? V čem vnímáte hlavní smysl toho, že se nezaměřujete jen na děti?

Miluji pracovat s hravými dospělými. To jsou ti důležití lidé, kteří pracují přímo s dětmi a mohou upoutat zdravým pohybem více dětí najednou. Hravé cviky jsou ale vhodné i pro rodiny s dětmi. Z toho důvodu jsou připravované workshopy určené všem, které to s dětmi baví: učitelům, rodičům, prarodičům, vedoucím kroužků a dalším.

 

V čem jsou „Hravé cviky pro špuntíky“ výjimečné? Co na nich kolegové odborníci oceňují?

Myslím, že obrovskou výhodou je komplexnost, kterou špuntíci přináší – vyblbnout se, správně rozhýbat tělo. Součástí je i zaměření na CORE, oromotoriku i na relaxace. Zklidnění v dnešní době vnímám jako velmi potřebné. Další výhodou je časová svoboda – můžete hrát hodinu, ale třeba jen 15 minut. Veliký bonus je také to, že si děti mohou vzít legitimně mobil a načítat QR kódy, které jsou na kartičkách, a cvičit si po svém.