Big_loader_ajax

Nabídka pro školní rok 2021/2022

Anotace čtenářských dílen od března do června 2022

Rezervujte na e-mailu jana.pechancova(zavináč)dyscentrum.org.

 

1) Co z toho aneb Jak se dočíst k zajímavostem?

Dílna zajímavým způsobem ukazuje žákům, že čtení není jen v písmenech, slovech, větách, odstavcích, ale i obrázcích. Žáci si uvědomí, co je nutné při čtení sledovat, jak účinně porozumět a vyvarovat se mýlce a neporozumění. Cílem čtenářské dílny je sdílení zkušeností, tipů a strategií, které museli účastníci dílny využít pro zvládnutí připravených úkolů.

Dílna je vhodná pro žáky 3.-5. tříd.

 

2) Netopýří dílna

Dílna bude začínat výrobou malého netopýra, kterému budou žáci hledat ubytování. Hravou formou zjistí zajímavosti o netopýrech, a přitom sestaví vlastní obrázkovou knihu s napínavým příběhem o netopýřích kamarádech. Cílem je nejen vědomostní obohacení, ale i poznání procesu sestavování knihy, podpora a rozvoj porozumění čtenému a jazykovému citu, protože příběh je vyprávěn ve verších. Sestavená kniha má následně ukázat, že knihy lze využít i k jiným účelům, než je pouhé odložení po přečtení do knihovny.

Dílna je vhodná pro žáky 1.-3. tříd.

 

3) „Puzzle room“

Dílna je sestavena z různých logických hádanek a hlavolamů, které lze vyluštit pozorným čtením či řešením křížovek, skládaček, rébusů apod. Jednotlivá herní prostředí i úkoly budou přizpůsobeny skupinám žáků podle ročníků. Práce probíhá ve skupinách, tedy mimo čtenářské aktivity rozvíjí také sociální vazby a posiluje komunikační kompetenci žáků v bezpečném prostředí.

Dílna je vhodná pro žáky 1.-9. tříd. Náročnost bude upravena podle věku žáků.

 

4) Úniková hra s roboty

Jak se dostat ze zamčené místnosti, navíc když jste robot a vybíjejí se vám baterky? Na to budou muset přijít děti ve skupinách, které postupně splní řadu úkolů, přečtou si několik nápověd a dozvědí se něco velmi zajímavého o slově robot. Komu se podaří robota vysvobodit a kdo si ho vezme domů?

Dílna je vhodná pro žáky 3.-5. tříd.

 

5) Cesta knihy

Knihy máme všude kolem sebe. Jaké ale je vydat svou první knihu? Co vše ji od první myšlenky až k tisku a distribuci čeká? Jaké překážky musí kniha zdolat? Dílna žáky zavede do rolí mnoha různých profesí, které každá kniha potká. Žáci budou hledat strategie pro zvládnutí obtížných aktivit, spolupracovat na vydání knihy.

Dílna je vhodná pro žáky 4.-9. tříd.

 

6) Čtení léčí

V příjemných i nepříjemných situacích v životě nám knihy mohou pomoci, ať už hledáním podobných příběhů, které prožíváme, jejich řešení, nebo jako únik do jiného světa. Někdy nám knihy ale také pomohou vidět přátele jiným pohledem, najít společné téma k hovoru či nám pomohou vyřešit situaci, se kterou jsme si neporadili. Dílna hravou a nenásilnou cestou ukáže způsoby poznávání světa a vztahů. Vedle podpory čtenářství je dílna zaměřena také na podporu interpersonálních vazeb v třídě.

Dílna je vhodná pro žáky 1.-9. tříd. Aktivity a jejich náročnost budou uzpůsobeny věku účastníků.

 

7) Jak psát seminární práce

Strašák jménem „seminárka“ se stává zvládnutelným ve chvíli, kdy žáci vědí, jaké kroky musí splnit, kolik času jim zaberou a mohou využít různé strategie práce. Právě to žákům nabídne tato dílna. Žáci zpracují seminární práci na zajímavé téma, ověří si, z jakých zdrojů mohou vycházet, které formáty získávání a předávání informací mohou využít. Naučí se využívat práci se slovníky (poznají různé druhy slovníků), encyklopediemi i online zdroji.

Dílna je vhodná pro žáky 6.-9. tříd.

 

 

Čtenářské dílny je možné vytvořit také na míru vyučujícím a třídám na základě dohody.

Rezervujte na e-mailu jana.pechancova(zavináč)dyscentrum.org.

 


Nízkoprahový klub ,,Čtení nás baví''

Každé pondělí od 13 do 16 hodin je otevřený náš nízkoprahový klub v pobočce Cimburkova. Klub je určen všem dětem od 5 let do konce školní docházky. Více info zde. PŘIJĎTE, TĚŠÍME SE NA VÁS!

Seminář Lze diagnostikovat dyslexii v předškolním věku?

Zveme Vás na seminář s doc. PaedDr. Olgou Zelinkovou, CSc. dne 30.5.2022. Bližší informace naleznete v sekci vzdělávání. Těšíme se na Vás.

Příprava do 1. třídy

Rádi Vás uvidíme na setkání ohledně přípravy budoucího prvňáčka, ale i Vás rodičů, v naší pobočce v Cimburkově 18, Praha 3 ve středu 20. 4. 2022 od 15 do 17 hod. Těšíme se na Vás!

DYSKORUNKA 2021 - prezentace přednášek

V sekci DYSKORUNKA naleznou zájemci prezentace z přednášek z konference.
Aktuality