Big_loader_ajax

II. st. ZŠ a SŠ

Zobrazit podrobnosti 37. Kognitivní stimulace paměti a pozornosti prostřednictvím intervenčního programu PAMIS
Termíny 27. a 28.4.2023; 9-17 hodin
Cena 3400 Kč
Akreditace MŠMT ČR č. j. 133/2021-1
Lektor Mgr. Alžběta Kratochvílová, PhDr. Zdeňka Michalová, Ph.D.
Program

• terminologické vymezení a charakteristika pozornosti a paměti - základní pojmy a definice, vývoj paměťových schopností;
• základní informace o programu PAMIS, rozbor jeho východisek (spontánní a formální učení, kognitivní edukace, Feuersteinova teorie zprostředkování, práce s příběhem sebereflexe klientů); partnerská spolupráce trenér programu - klient - zákonný zástupce (u dětského klienta); účinnost programu a jeho efektivita;
• metodika a způsoby zprostředkování lekcí programu klientovi- teoretický rozbor a praktický nácvik možností zprostředkování dílčích témat.
Každý účastník obdrží metodiku a pracovní listy k programu PAMIS.

Určeno

učitelé 2. stupně ZŠ a SŠ, speciální pedagogové, psychologové

Rozsah semináře 16 hodin rozložených do dvou setkání
Zobrazit podrobnosti 38. ŽÁCI SE SPECIFICKÝMI PORUCHAMI UČENÍ A CHOVÁNÍ A EFEKTIVNÍ STRATEGIE UČENÍ (zejména na 2. stupni ZŠ)
Termíny 11.4.2023; 9-15 hodin
Cena 1000 Kč
Akreditace MŠMT ČR č. j. 32592/2020-4-703
Lektor PaedDr. Drahomíra Jucovičová
Program

„Mě to nebaví, nemá to cenu, stejně se to nenaučím....", slýcháme často nejen od žáků se specifickými poruchami učení a chování. I když se doma učí, ve škole nepodávají odpovídající výkon. Na druhý stupeň ZŠ mnohdy přicházejí s chybějícími základy, nestačí tempu výuky, jejich nechuť i pocity beznaděje stoupají. Učení pro ně přestává mít smysl. Jak zbytečně neztrácet čas, zabránit demotivaci a vést k efektivnímu učení? Účastníci budou mít možnost se seznámit s různými strategiemi a pomůckami, které mohou tento přístup změnit a ukázat, že učení může být dokonce i zábava…

• překonávání přetrvávajících projevů specifických poruch učení:
o u dyslexie s možnostmi zlepšení kvality čtení, porozumění a práce s naukovým textem,
o u dysortografie s překonáváním obtíží při osvojování gramatického učiva a slovní zásoby v českém a cizím jazyce,
o u dysgrafie s možnostmi kompenzace obtíží v grafickém projevu,
o u dyskalkulických obtíží s možnostmi překonávání dílčích problémů;
• orientační diagnostika výhodných stylů a strategií učení, příklady různých strategií učení, tvorba výukového portfolia apod.;
• uplatňování různorodých strategií učení ve výuce, metody práce s naukovým textem, tvorba výukových portfolií.

Určeno

pedagogové 1. a zejména 2. stupně ZŠ, speciální pedagogové, asistenti pedagoga

Rozsah semináře 6 hodin

8 kroků, jak naučit žáky plánovat

Jedna z důležitých dovedností, kterou s našimi klienty trénujeme, je plánování. Z odborného hlediska jde o exekutivní funkci, což je soubor řady dílčích kognitivních funkcí, které nám pomáhají při úspěšném řešení úkolů (při podávání výkonů čili při exekutivě). Z praktického hlediska a každodenního života jde o dovednost, která pomáhá úspěšně řešit zadané úkoly, díky nimž dokážeme práci zdárně dovést až do konce.

Co nás štve při práci s klienty

Občas se nám stává, že si musíme po práci s klienty ulevit, že nevěříme vlastním uším, že jsme vyděšené, s čím se klienti setkávají. Není neobvyklé, že jde o stále stejná témata, ale to nic nemění na faktu, že nás vždy znovu rozčílí. Co například?

Jak si vedou supervize ve školství?

Přečtěte si další z našich minirozhovorů, které publikujeme v Zápisníku DYS-centra. Tentokrát s Pavlem Dosoudilem. Máte-li zájem o zasílání celého Zápisníku, neváhejte se přihlásit k jeho odběru - viz výše na liště ikona "Newsletter".

Rozhovor s lektorkami semináře Program pro rozvoj praconího tempa

Níže Vás zveme na uvedený seminář a současně přinášíme rozhovor s jeho lektorkami, který jsme v nedávné době publikovali v našem Zápisníku.
Aktuality