Big_loader_ajax

Čtenářské dílny pro školní třídy

Nabídka pro školní rok 2022/2023

Čtenářské dílny jsou zaměřeny na rozvoj čtení s porozuměním, podporu kooperace žáků v rámci třídy tak, aby odhalili, že každý k úkolům přistupuje jiným způsobem, avšak společně můžeme zjistit zajímavé informace nebo dojít k cíli, vyřešení, nové znalosti.
Všechny čtenářské dílny jsou koncipovány jako skupinová práce dětí. Doba trvání je 90 minut, jsou vedené našimi lektorkami, konají se v našich prostorech v ZŠ Cimburkova 18/600, Praha 3.

Cena realizace jedné čtenářské dílny je 3 000 Kč.

 

Školy MČ Praha 3 mohou využít do prosince 2022 realizaci omezeného počtu čtenářských dílen zdarma, díky financování z Dotačního fondu městské části Praha 3 na rok 2022 (usnesení č. 361).​ Kapacita dílen z dotačního fondu je pro rok 2022 vyčerpána. Velmi děkujeme za Váš zájem i vřelé odezvy.

 

Čtenářské dílny je možné vytvořit také na míru vyučujícím a třídám na základě dohody.

Pro více informací nás můžete kontaktovat na e-mailu jana.pechancova(zavináč)dyscentrum.org.

 

Anotace čtenářských dílen od září do listopadu 2022.

1) Co z toho aneb Jak se dočíst k zajímavostem?

Dílna zajímavým způsobem ukazuje žákům, že čtení není jen v písmenech, slovech, větách, odstavcích, ale i obrázcích. Žáci si uvědomí, co je nutné při čtení sledovat, jak účinně porozumět a vyvarovat se mýlce a neporozumění. Cílem čtenářské dílny je sdílení zkušeností, tipů a strategií, které museli účastníci dílny využít pro zvládnutí připravených úkolů.

Dílna je vhodná pro žáky 2.-5. tříd.

 

2) Netopýří dílna

Představ si, že jsi dostal opravdového netopýra. Kde ho ubytuješ? Jak se o něj postaráš? Víš o něm něco? A co uděláš, když se ztratí? Napínavý rýmovaný příběh o netopýřích kamarádech dětem nabídne nejen možnost čtení, ale také přemýšlení nad záhadou ztracení při sestavování obrázkové knihy. Jak to nakonec dopadne, najdou se kamarádi? To už musí objevit samy děti. A k tomu se možná dozví i něco o echolokaci nebo si odnesou netopýřího kamaráda domů. 

Dílna je vhodná pro žáky 1.-3. tříd.

 

3) „Puzzle room“

Dílna je sestavena z různých logických hádanek a hlavolamů, které lze vyluštit pozorným čtením či řešením křížovek, skládaček, rébusů apod. Jednotlivá herní prostředí i úkoly budou přizpůsobeny skupinám žáků podle ročníků. Práce probíhá ve skupinách, tedy mimo čtenářské aktivity rozvíjí také sociální vazby a posiluje komunikační kompetenci žáků v bezpečném prostředí.

Dílna je vhodná pro žáky 1.-9. tříd. Náročnost bude upravena podle věku žáků.

 

4) Úniková hra s roboty

Jak se dostat ze zamčené místnosti, navíc když jste robot a vybíjejí se vám baterky? Na to budou muset přijít děti ve skupinách, které postupně splní řadu úkolů, přečtou si několik nápověd a dozvědí se něco velmi zajímavého o slově robot. Komu se podaří roboty vysvobodit a kdo si je vezme domů?

Dílna je vhodná pro žáky 3.-5. tříd.

 

5) Cesta knihy

Knihy máme všude kolem sebe. Jaké ale je vydat svou první knihu? Co vše ji od první myšlenky až k tisku a distribuci čeká? Jaké překážky musí kniha zdolat? Dílna žáky zavede do rolí mnoha různých profesí, které každá kniha potká. Žáci budou hledat strategie pro zvládnutí obtížných aktivit, spolupracovat na vydání knihy.

Dílna je vhodná pro žáky 4.-9. tříd.

 

6) Čtení léčí

V příjemných i nepříjemných situacích v životě nám knihy mohou pomoci, ať už hledáním podobných příběhů, které prožíváme, jejich řešení, nebo jako únik do jiného světa. Někdy nám knihy ale také pomohou vidět přátele jiným pohledem, najít společné téma k hovoru či nám pomohou vyřešit situaci, se kterou jsme si neporadili. Dílna hravou a nenásilnou cestou ukáže způsoby poznávání světa a vztahů. Vedle podpory čtenářství je dílna zaměřena také na podporu interpersonálních vazeb v třídě.

Dílna je vhodná pro žáky 1.-9. tříd. Aktivity a jejich náročnost budou uzpůsobeny věku účastníků.

 

7) Jak psát seminární práce

Strašák jménem „seminárka“ se stává zvládnutelným ve chvíli, kdy žáci vědí, jaké kroky musí splnit, kolik času jim zaberou a mohou využít různé strategie práce. Právě to žákům nabídne tato dílna. Žáci zpracují seminární práci na zajímavé téma, ověří si, z jakých zdrojů mohou vycházet, které formáty získávání a předávání informací mohou využít. Naučí se využívat práci se slovníky (poznají různé druhy slovníků), encyklopediemi i online zdroji.

Dílna je vhodná pro žáky 6.-9. tříd.

 

 


Co nás štve při práci s klienty

Občas se nám stává, že si musíme po práci s klienty ulevit, že nevěříme vlastním uším, že jsme vyděšené, s čím se klienti setkávají. Není neobvyklé, že jde o stále stejná témata, ale to nic nemění na faktu, že nás vždy znovu rozčílí. Co například?

Seminář Vyučování cizím jazykům u žáků se SPU

Rádi bychom vás informovali o semináři Vyučování cizím jazykům u žáků se SPU s doc. PaedDr. Olgou Zelinkovou, CSc.. Bližší informace naleznete v sekci vzdělávání. Těšíme se na Vás.

Seminář JAK pomáhat dětem se SPUCH v družině

Rádi bychom vás informovali o semináři JAK pomáhat dětem se SPUCH v družině s Mgr. Jarmilou Klikovou. Bližší informace naleznete v sekci vzdělávání. Těšíme se na Vás.

Webinář pro vysokoškolské studenty

Rádi bychom vás informovali o vypsání nového webináře s Mgr. Veronikou Matějkovou, který je určen pro studenty vysokých škol. Bližší informace naleznete v sekci vzdělávání webináře. Těšíme se na Vás.
Aktuality