Big_loader_ajax

Čtenářské dílny pro školní třídy

Nabídka pro školní rok 2022/2023

Čtenářské dílny jsou zaměřeny na rozvoj čtení s porozuměním, podporu kooperace žáků v rámci třídy tak, aby odhalili, že každý k úkolům přistupuje jiným způsobem, avšak společně můžeme zjistit zajímavé informace nebo dojít k cíli, vyřešení, nové znalosti.
Všechny čtenářské dílny jsou koncipovány jako skupinová práce dětí. Doba trvání je 90 minut, jsou vedené našimi lektorkami, konají se v našich prostorech v ZŠ Cimburkova 18/600, Praha 3.

Cena realizace jedné čtenářské dílny je 3 000 Kč. Při objednání dílny do 30.4. nabízíme akční cenu 2 600 Kč.

Pro objednání kontaktujte Lucii Klírovou na e-mailu dyscentrum@dyscentrum.org.

 

Čtenářské dílny je možné vytvořit také na míru vyučujícím a třídám na základě dohody.

Pro více informací nás můžete kontaktovat na e-mailu jana.pechancova(zavináč)dyscentrum.org.

 

Anotace čtenářských dílen 

1) Co z toho aneb Jak se dočíst k zajímavostem?

Dílna zajímavým způsobem ukazuje žákům, že čtení není jen v písmenech, slovech, větách, odstavcích, ale i obrázcích. Žáci si uvědomí, co je nutné při čtení sledovat, jak účinně porozumět a vyvarovat se mýlce a neporozumění. Cílem čtenářské dílny je sdílení zkušeností, tipů a strategií, které museli účastníci dílny využít pro zvládnutí připravených úkolů.

Dílna je vhodná pro žáky 2.-5. tříd.

 

2) Netopýří dílna

Představ si, že jsi dostal opravdového netopýra. Kde ho ubytuješ? Jak se o něj postaráš? Víš o něm něco? A co uděláš, když se ztratí? Napínavý rýmovaný příběh o netopýřích kamarádech dětem nabídne nejen možnost čtení, ale také přemýšlení nad záhadou ztracení při sestavování obrázkové knihy. Jak to nakonec dopadne, najdou se kamarádi? To už musí objevit samy děti. A k tomu se možná dozví i něco o echolokaci nebo si odnesou netopýřího kamaráda domů. 

Dílna je vhodná pro žáky 1.-3. tříd.

 

3) Učení není mučení

Dílna je sestavena z různých vzdělávacích deskových her, které žáci hrají v malých skupinách po stanovištích. Jednotlivá herní prostředí i úkoly budou přizpůsobeny skupinám žáků podle ročníků. Práce probíhá ve skupinách, tedy mimo čtenářské aktivity rozvíjí také sociální vazby a posiluje komunikační kompetenci žáků v bezpečném prostředí. Žáci se učí využít znalostí získané ve škole i při jiných aktivitách.

Dílna je vhodná pro žáky 1.-9. tříd. Náročnost bude upravena podle věku žáků.

 

4) Úniková hra s roboty

Jak se dostat ze zamčené místnosti, navíc když jste robot a vybíjejí se vám baterky? Na to budou muset přijít děti ve skupinách, které postupně splní řadu úkolů, přečtou si několik nápověd a dozvědí se něco velmi zajímavého o slově robot. Komu se podaří roboty vysvobodit a kdo si je vezme domů?

Dílna je vhodná pro žáky 3.-5. tříd.

 

5) Cesta knihy

Knihy máme všude kolem sebe. Jaké ale je vydat svou první knihu? Co vše ji od první myšlenky až k tisku a distribuci čeká? Jaké překážky musí kniha zdolat? Dílna žáky zavede do rolí mnoha různých profesí, které každá kniha potká. Žáci budou hledat strategie pro zvládnutí obtížných aktivit, spolupracovat na vydání knihy.

Dílna je vhodná pro žáky 4.-9. tříd.

 

6) Čtení léčí

V příjemných i nepříjemných situacích v životě nám knihy mohou pomoci, ať už hledáním podobných příběhů, které prožíváme, jejich řešení, nebo jako únik do jiného světa. Někdy nám knihy ale také pomohou vidět přátele jiným pohledem, najít společné téma k hovoru či nám pomohou vyřešit situaci, se kterou jsme si neporadili. Dílna hravou a nenásilnou cestou ukáže způsoby poznávání světa a vztahů. Vedle podpory čtenářství je dílna zaměřena také na podporu interpersonálních vazeb v třídě.

Dílna je vhodná pro žáky 1.-9. tříd. Aktivity a jejich náročnost jsou uzpůsobeny věku účastníků.

 


8 kroků, jak naučit žáky plánovat

Jedna z důležitých dovedností, kterou s našimi klienty trénujeme, je plánování. Z odborného hlediska jde o exekutivní funkci, což je soubor řady dílčích kognitivních funkcí, které nám pomáhají při úspěšném řešení úkolů (při podávání výkonů čili při exekutivě). Z praktického hlediska a každodenního života jde o dovednost, která pomáhá úspěšně řešit zadané úkoly, díky nimž dokážeme práci zdárně dovést až do konce.

Co nás štve při práci s klienty

Občas se nám stává, že si musíme po práci s klienty ulevit, že nevěříme vlastním uším, že jsme vyděšené, s čím se klienti setkávají. Není neobvyklé, že jde o stále stejná témata, ale to nic nemění na faktu, že nás vždy znovu rozčílí. Co například?

Jak si vedou supervize ve školství?

Přečtěte si další z našich minirozhovorů, které publikujeme v Zápisníku DYS-centra. Tentokrát s Pavlem Dosoudilem. Máte-li zájem o zasílání celého Zápisníku, neváhejte se přihlásit k jeho odběru - viz výše na liště ikona "Newsletter".

Rozhovor s lektorkami semináře Program pro rozvoj praconího tempa

Níže Vás zveme na uvedený seminář a současně přinášíme rozhovor s jeho lektorkami, který jsme v nedávné době publikovali v našem Zápisníku.
Aktuality