Big_loader_ajax

Rozhovor s Kristýnou Tučkovou

V srpnovém Zápisníku DYS-centra vyšel minirozhovor s naší "dvorní grafičkou" Kristýnou. Ke komu se nedostal, může si počíst zde.

Jak se kreslí nové logo? Co poradit dětem, které se chtějí věnovat kresbě, malbě, grafice nebo designu? A jaké výtvarné zážitky doporučit dětem i rodičům? O tom všem jsme si povídali s výtvarnicí Kristýnou Tučkovou. Její cit pro detail, barvy, koncepci a hloubka jejích návrhů nás oslovily natolik, že jsme jí svěřili vytvoření nového loga DYS-centra.

 

Kristýno, jaký nápad či myšlenka stojí v základu nového loga DYS-centra?

Novému logu předcházela grafická podoba oslav 25. výročí DYS-centra. V té době Lenka Krejčová, Zuzana Hladíková a ostatní plánovali slavnostní připomenutí tolika let práce a chtěli to zvýraznit novou grafickou podobou.

Jako základní barvu jsme nechali původní žlutou, kterou v logu DYS-centrum už mělo. Využili jsme její sílu v plných plochách, jen s negativním bílým textem. V základu stál slogan „Již 25 let vám pomáháme číst (nejen) mezi řádky“. Slova MEZI ŘÁDKY se trochu schovávala v řádcích z linek, které naznačovaly běžný text, jenž může pro mnohé čtenáře znamenat celkem záludnou schovávačku.

Protože se DYS-centrum neorientuje jen na práci s malými dětmi, ale na celoživotní podporu všech lidí, kteří ji jakýmkoliv způsobem potřebují (a po těch 25 letech samo DYS-centrum dorostlo dospělosti a nabylo spousty zkušeností), vyplynula z toho i potřeba upravit původní logo s figurkami do „dospělejší podoby“.

Po asi půlročním zkoušení a navrhování různých podob jsme s Lenkou a Zuzkou došly k tomu, že slova vynořující se z linek textu nejlépe vystihují práci a poslání DYS-centra. Celý styl propojuje využití čisté žluté plochy a negativního bílého textu.

 

A jak vznikal nový „kabátek“ naší konference a výstavy DYSKORUNKA?

Samotné logo DYSKORUNKy je v podstatě rozevřená knížka, složená z těch pěti původních linek, které v logu DYS-centra naznačují text. K tomuto byla navržena také animace pro on-line konferenci, kde se rozevírající se kniha DYSKORUNKy mohla představit v celé kráse.

 

Kudy vedla tvoje cesta ke grafice? Na jakých projektech jsi pracovala?

Grafický design jsem studovala na Vyšší odborné škole grafické v Hellichově ulici v Praze a pak na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně na Fakultě multimediálních komunikací.

Z poslední doby mám za sebou asi nejvíc práce na učebnicích pro nakladatelství Tobiáš a pak několik vzdělávacích a školních projektů a knížek pro děti i dospělé, především z nakladatelství Meander.

 

Co bys poradila dětem, které by se chtěly profesně věnovat kresbě, malbě, grafice, designu? Jaké dovednosti a schopnosti by měly rozvíjet, co by jim mohlo pomoci?

Ať pozorují svět a objevují v něm kouzlo. Ať si kreslí, cokoli a kdykoli, ať chodí na výstavy, do divadel, do kina, na koncerty. Ať navštěvují přednášky a různé workshopy, zkrátka ať hledají inspiraci všude.

Výtvarné pole je tak široké, že si v něm každý může najít své jedinečné místo.

 

Jaká kniha, výstava, film nebo výtvarný počin pro děti se Ti líbí? Co bys doporučila?

Oblíbených věcí máme doma s dětmi víc, teď ani nevím, které zrovna vybrat. 🙂

Ale ze stálic je to například časopis Raketa nakladatelství Labyrint. Klasické animované filmy Karla Zemana a pak Potkali se u Kolína – z tohoto animovaného filmu pochází snad nejvíc našich „rodinných hlášek“.

Krásné a velmi inspirativní byly vždy výstavy Orbis pictus Petra Nikla a jeho kolegů. Teď to vypadá, že jsme staromilci, když nic nového nezmiňuji.

Obecně ráda navštěvuji i oblastní muzea a galerie, kde se ale dá setkat s kvalitními výstavami. Naposled nás velmi potěšila návštěva muzea v Turnově, speciálně tamní výstava věnovaná horolezectví. Rádi opakovaně jezdíme do Západočeské galerie v Plzni (aktuální je skvělá výstava linorytů Michala Cihláře) nebo do Muzea východních Čech a také do Galerie moderního umění, obojí v Hradci Králové.

Vlastněani moc nerozlišujeme mezi kulturními zážitky pro děti a dospělé, bereme to vždy společně.

 

Kristýna Tučková

Narozena v Náchodě, dětství strávila v Peci pod Sněžkou a v Hradci Králové. Střední školu odešla studovat do Prahy, na vysokou jezdila do Zlína. Nyní žije v Praze s mužem fotografem a dvěma dětmi.

Věnuje se grafické úpravě knih pro děti i dospělé, spolupracuje na tvorbě učebnic, vytváří loga a grafické styly firmám a často vzdělávacím společnostem.

Seminář Program pro rozvoj pracovního tempa

Rádi bychom Vás pozvali na seminář Program pro rozvoj pracovního tempa dne 28.3.2023. Bližší informace naleznete ve vzdělávání. Těšíme se na Vás.

Seminář Jak (pře)žít s ADHD

Rádi bychom Vás pozvali na seminář Jak (pře)žít s ADHD s Mgr. Markétou Závěrkovou dne 27.3.2023. Bližší informace naleznete ve vzdělávání. Těšíme se na Vás.

Co nás štve při práci s klienty

Občas se nám stává, že si musíme po práci s klienty ulevit, že nevěříme vlastním uším, že jsme vyděšené, s čím se klienti setkávají. Není neobvyklé, že jde o stále stejná témata, ale to nic nemění na faktu, že nás vždy znovu rozčílí. Co například?

Jak si vedou supervize ve školství?

Přečtěte si další z našich minirozhovorů, které publikujeme v Zápisníku DYS-centra. Tentokrát s Pavlem Dosoudilem. Máte-li zájem o zasílání celého Zápisníku, neváhejte se přihlásit k jeho odběru - viz výše na liště ikona "Newsletter".
Aktuality